Spis treści

Szybki start z Kalkulatorem EWD 100

Przygotuj dane

Dane do kalkulatora EWD 100 z danymi z egzaminu gimnazjalnego od roku 2012 najlepiej przygotować w następującym formacie:

Pliki z danymi z roku 2010 i 2011 roku będą różniły się jedynie kolumnami z wynikami egzaminu gimnazjalnego: zamiast czterech kolumn z danymi będą dwie kolumny: z wynikami GH (części humanistycznej) oraz GMP (części matematyczno-przyrodniczej).

Ważne! Proszę zwrócić uwagę na oznaczenia części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego. Należy rozróżnić zapis GM-P (część matematyczno-przyrodnicza z zakresu przedmiotów przyrodniczych od 2012 roku) oraz zapis GMP (część matematyczno-przyrodnicza wg formuły do 2012 roku, a od roku 2012 - połączone wyniki GM-M oraz GM-P).

Dane do kalkulatora EWD 100 z danymi z egzaminu maturalnego od 2010 roku najlepiej przygotować w następującym formacie:

Dane niezbędne do analiz gimnazjalnych to:

Dane niezbędne do analiz maturalnych to:

Modele zaimplementowane w Kalkulatorze EWD 100 uwzględniają również uczniów o wydłużonym toku kształcenia, dlatego istotna jest informacja o roku, w którym uczeń przystąpił do egzaminu poprzedniego etapu kształcenia (sprawdzianu w przypadku analiz gimnazjalnych oraz egzaminu gimnazjalnego w przypadku analiz maturalnych). Jeśli w danych nie będzie takiej kolumny, to domyślnie zostanie przyjęte, że wszyscy uczniowie przystąpili do egzaminu poprzedniego etapu kształcenia trzy lata wcześniej (w przypadku technikum - cztery lata wcześniej).

Wczytaj dane

Otwórz Kalkulator EWD 100 i wybierz opcję Stwórz nowy projekt.

Po utworzeniu projektu, wybierz opcję Importuj dane. Wybierz plik, z którego chcesz zaimportować dane.

Importer danych w kalkulatorze obsługuje pliki .csv oraz pliki Excela 97 i nowsze, .xls oraz .xlsx.

W przypadku, gdy w pliku z danymi wyniki egzaminacyjne z 2012 roku podane są w procentach, należy przy imporcie wybrać zmienne, odpowiadające wynikom procentowym, jak na poniższym rysunku:

co w rezultacie da taki obraz:

Wybierz typ szkoły: gimnazjum, liceum, technikum.

Obecnie Kalkulator obsługuje pięć roczników: 2013, 2012, 2011, 2010, 2009. Wybierz odpowiedni rocznik dla swoich danych. Nadaj nazwę zaimportowanej szkole. Przy imporcie kolejnych roczników z tej szkoły posługuj się nadaną wcześniej nazwą.

Dane przechowywane są w kalkulatorze w określonej strukturze: podstawową jednostką jest szkoła, która dzieli się na roczniki, a te z kolei na klasy. Analizy można wykonywać na każdym z tych zbiorów osobno. Można też łączyć między sobą klasy, roczniki. Można również wyodrębnić różne grupy uczniów według ich cech. Cechami ucznia są: kod ucznia, płeć, dysleksja, potencjał na wejściu określany na podstawie wyniku na egzaminie poprzedniego etapu kształcenia oraz cechy zadane przez użytkownika.

Wykonuj analizy

Wyniki analizujemy tworząc wykresy i/lub tabele, które w Kalkulatorze nazywamy Analizami.

Analizy, razem z danymi są częścią pojedynczego projektu Kalkulatora.

Aby narysować wykres/zbudować tabelę, wybierz z górnego menu opcję Dodaj analizę.

W oknie dialogowym, wybierz jedną z możliwych analiz:

Przykłady wykresów

Wykres rozrzutu dla trzech roczników: 2010, 2011 i 2012 jednej szkoły:

EWD z przedziałami ufności dla trzech roczników jednej szkoły:

Rozkłady potencjałów w klasach A-D jednego rocznika:

Rozkład wyników dla rocznika 2012 jednej szkoły:

Zapisz projekt

Po skończonej pracy, zapisz swój projekt jako plik .ewdx. Jest to specjalny format plików Kalkulatora; otwierając pliki .ewdx w Kalkulatorze możesz wrócić do swoich danych i analiz.